Що таке панічна атака?
Панічна атака-це сильний епізод тривоги, який обов’язково супроводжується фізіологічними симптомами і сприймається як напад, пов’язаний з порушеннями фізичного здоров’я.
Панічні атаки можуть бути раптовими або спровокованими. Після раптової панічної атаки у людини може розвинутися страх їх повторення, а також страх певних місць або ситуацій, які асоціативно пов’язані з перенесеною панічною атакою, наприклад, метро або замкнутих просторів.
Людина, яка перенесла панічну атаку стає дуже чутливою до своїх тілесних відчуттів. Виникає порочне коло панічної атаки. Людина починає тривожитися, постійно «сканувати» свої відчуття, прислухатися до них, по свойому інтерпретувати тілесні відчуття (а в тілі завжди є якісь відчуття). Її тривога підвищується, виробляються адреналін і кортизол, на тлі яких посилюється тривога, з’являються вегетативні симптоми (потовиділення, прискорене дихання).
Чи може причиною панічної атаки стати стрес?
Так, панічні атаки найчастіше виникають на тлі затяжного або інтенсивного стресового стану. Часто панічні атаки можуть з’являтися в ситуаціях, в яких людина відчуває, що не справляється зі своїм життям і втрачає контроль над нею.
Чи може причиною панічної атаки стати захворювання, не пов’язане з нервовою системою?
У ряді випадків панічна атака може виникнути на тлі прийому алкоголю або наркотичних речовин, важкого фізичного навантаження, гормональних змін, в тому числі пов’язаних з менструальним циклом.
Як розпізнати у себе панічну атаку?
Найбільш частими симптомами панічної атаки (не обов’язково всі одночасно) є: прискорене дихання, потовиділення, озноб, тахікардія, задуха, запаморочення, неприємні відчуття в області серця, а також різні хворобливі симптоми органів ШКТ. Панічна атака сприймається людиною як напад, пов’язаний з фізичним здоров’ям, наприклад, інфаркт, передінфарктний або передінсультний стан. Крім фізіологічних проявів, можуть виникати страх смерті і втрати контролю, страх божевілля, дереалізація.
Тривалість панічної атаки від хвилини до двадцяти хвилин, рідше до півгодини-сорока хвилин. В середньому панічна атака триває близько десяти хвилин. Однак сильне відчуття тривоги після може зберігатися досить довго.
З чим можна переплутати панічну атаку?
Панічна атака дійсно схожа за ознаками на серцевий напад. Різниться лише тривалість. Панічна атака-короткий епізод, що наступає раптово, тоді як симптоми-провісники серцевого нападу можуть почати проявлятися за кілька днів.
Різниться характер болю. Болі і неприємні відчуття при нападах тривоги швидше більш точкові, локалізовані. Однак при можливому первинному епізоді панічної атаки важливо не займатися самодіагностикою, а звернутися до лікаря, при необхідності викликати невідкладну допомогу, щоб відокремити можливість реальних порушень з боку фізичного здоров’я.
Що робити, якщо трапилася панічна атака?
Панічна атака не є небезпечною. Це психологічний стан, який проявляється фізіологічними симптомами, які не призводять до небезпечних наслідків для організму. Про це важливо пам’ятати в момент панічної атаки. В першу чергу необхідно розірвати порочне коло панічних атак, а саме, перестати «сканувати» організм на наявність тих чи інших симптомів.
При виникненні панічної атаки треба почати сповільнювати дихання. Наприклад, вдих на три рахунки, затримка на шість рахунків, видих на три рахунки. Прискорене дихання лише підсилює панічну атаку. Випийте повільно склянку води, вмийтеся прохолодною водою.
Якщо є можливість, переміститеся в комфортне місце, ляжте. Почніть розмовляти з близькою людиною, але не про свій стан, а на нейтральну тему, безумовно. Основне завдання-переключитися з фізіологічних симптомів. Це можна зробити за допомогою монотонної діяльності: рахуйте листя на дереві за вікном, плитку на стінах, розглядайте малюнок на підлозі, перерахуйте якісь дрібні предмети, шукайте в навколишньому просторі об’єкти одного кольору, почніть прибиратися в кімнаті, стежачи при цьому за диханням. В процесі прибирання думайте про те, що у з вами відбувається панічна атака, але вона не є небезпечною для здоров’я.