Чому варто укладати договори з виконавцями?

YNTELEKT Закони

Напевно вам не раз давали банальну  юридичну пораду: якщо наймаєш  людину  на якусь творчу роботу (фотографа, програміста, дизайнера,тощо) потрібно укладати  договір.  Зазвичай юристи пояснюють це так: мовляв, а що як програміст тебе обдурить — візьме гроші та нічого не зробить, а у тебе договору немає, і що тоді? Або заплатиш фотографу гроші, а він через пару місяців з’явиться і зажадає ще? Звичайно, у судовій практиці бувають такі неприємні історії. Але коли виконавець твій знайомий, то питання укладення договору  здається  несерйозним і навіть смішним. А тому ніхто договорів  не укладає: описали завдання в месенджері, скинули гроші на картку виконавцю і на цьому все.

А тепер незручний, але важливий нюанс, про який мало хто знає: якщо немає договору, значить права на результат роботи від виконавця до вас так і не перейшли?

Виключне право на  програму, переклад, фото чи сайт  автоматично не переходить до вас після   сплати грошей на карту виконавця. Якщо програміст скинув вам архів з сайтом, це ще не означає, що до вас перейшли права на сайт. Якщо ви переказали фотографу гроші на картку, це ще не означає, що права на фото тепер ваші. В обох випадках виключне право залишається у автора-виконавця, оскільки договору між вами не було.

Коли вам доведеться зіткнутися з порушниками ваших прав, покарати їх не вийде у разі відсутності письмового договору.  Припустимо, підприємець найняв фотографа, щоб той відфотографував товари для інтернет-магазину. Зробили фото, віддали гроші, а договір не укладали. Через рік на маркетплейсі оголошується порушник, який без дозволу копіює фото. Підприємець йде в техпідтримку, або навіть до суду, а там у нього насамперед запитують: а доведіть, що саме вам належать права на ці фото? Договір є? Ні? А чого ви тоді сюди прийшли?

Деякі скажуть: “Ой, то я просто подзвоню Віті/Саші/Сергію, ми підпишемо договір заднім числом, та й усе”. План міг би бути хорошим, якби не експертиза терміну давності підпису на документі. Якщо на договорі стоїть дата дворічної давності, а експертиза покаже, що договір підписали три місяці тому — ви програли справу.

Мораль: якщо наймаєте  на роботу творчу людину, варто укласти договір. Не, тому що ви їй не довіряєте, а тому що у вам потрібен буде документ, на підставі якого ви будете захищати свої права.

Поділитися з друзями
Оцініть автора
UANET MEDIA
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x